Xsignal ایکسیگنال ; آموزش بورس,آموزش تحلیل تکنیکال,آموزش تابلوخوانی بورس,آموزش امواج الیوت

ویلیام دلبرت گان ; افسانه یا حقیقت؟

ویلیام دلبرت گان شاید مرموزترین معامله گر معروف در تاریخ باشد. او مشهور به استفاده از هندسه ، طالع بینی و ریاضیات باستان برای پیش بینی وقایع در بازارهای مالی است و همچنین رویدادهای تاریخی . استراتژی های معاملاتی گان امروزه ، مدتها پس از مرگ وی در سال ۱۹۵۵ ، همچنان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

شاگردان گان ادعا می کنند که وی یکی از موفق ترین معامله گران سهام و کالا بوده است که تا به حال زندگی کرده است ، در حالی که منتقدان معتقدند که هیچ دلیل مشخصی وجود ندارد که ثابت کند که وی ممکن است به واسطه استفاده از حدس و گمان ثروت زیادی به دست نیاورده باشد. آیا گان تریدر بزرگی بود یا صرفاً یک معلم بود که از فروش کتاب و اجرای سمینارها سود می برد؟

سال های ابتدایی زندگی ویلیام دلبرت گان

دبلیو گان در سال ۱۸۷۸ در لوفکین ، تگزاس متولد شد ، اولین فرزند از ۱۱ کودک در یک خانواده پنبه دار فقیر بود. او نه از دبیرستان فارغ التحصیل شد و نه در دبیرستان تحصیل کرد زیرا در خانه برای کار در مزرعه به او احتیاج داشتند. تحصیلات او برای یادگیری خواندن عمدتاً از کتاب مقدس بود (او باپتیست بزرگ شده بود) و در انبارهای پنبه ، یادگیری تجارت کالاها را شروع کرد. سپس گان کار خود را با کار در یک شرکت کارگزاری در Texarkana و حضور در مدرسه تجارت شبانه آغاز کرد.

نیویورک

در سال ۱۹۰۳ ، یک سال پس از آغاز معاملات در بازارهای سهام و کالا ، گان به شهر نیویورک رفت تا در یک شرکت کارگزاری وال استریت کار کند. او خیلی زود شرکت کارگزاری خود ، W.D. Gann & Company را افتتاح کرد. وی همچنین با مشاهده اشتباهات مشتریان خود و یادگیری از آنها ، استراتژی سرمایه گذاری خود را به عنوان کارگزار توسعه داد.

خبرنامه ها ، کتاب ها و دوره ها

در سال ۱۹۱۹ ، گان شروع به انتشار روزنامه ای به نام روزنامه The Supply and Demand Newsletter، که شامل سهام و کالاها و پیش بینی های سالانه بود کرد. در سال ۱۹۲۳ ، وی نشریه دیگری به نام The Busy Man’s Service را راه اندازی کرد ، که در آن توصیه های تجاری خاصی را ارائه داد. وی همچنین در طول زندگی خود تعدادی کتاب نوشت ، از جمله کتاب The Tunnel Thru the Air (رمان علمی تخیلی حاوی برخی از ایده های اصلی او) و نیز کتاب چهل و پنج سال در وال استریت ۴۵ Years In Wall Street.

دوره آموزشی که او در اواخر عمر خود برای دانشجویان خصوصی برگزار می کرد ۵۰۰۰ دلار قیمت داشت .  (تقریبا معادل ۵۰.۰۰۰ دلار امروزی).

چرخه های زمانی گان

گان غالباً از کتاب مقدس مسیحیان Book of Ecclesiastes ، فصل ۱ ، آیه ۹ نقل می کند: “آنچه بوده است دوباره خواهد بود ، آنچه رخ داده است دوباره اتفاق خواهد افتاد و هیچ چیز جدیدی در زیر آفتاب نیست.” وی معتقد بود هر آنچه در بازارها اتفاق می افتد دارای نقاط مرجع تاریخی است. اساساً ، همه چیز قبلاً اتفاق افتاده است و در نهایت تکرار خواهد شد. وی هندسه باستان و طالع بینی را مورد بررسی قرار داد تا چگونگی تکرار  وقایع بازار و اعداد خاص را در چرخه های زمانی مختلف بررسی کند.

درباره این چرخه ها ، وی اظهار داشت: “برای موفقیت باید به مطالعه سوابق گذشته ادامه دهید زیرا بازار در آینده تکرار گذشته خواهد بود. اگر من داده های اطلاعاتی از گذشته داشته باشم ، با مطالعه چرخه ها می توانم بگویم که چه زمان یک رویداد خاص در آینده رخ می دهد. میزان پیش بینی های آینده بر اساس قانون دقیق ریاضی به دلیل عدم دانش کافی از داده های صحیح مربوط به تاریخ گذشته , محدود می شود. “

چرخه ۶۰ ساله

او تعدادی از چرخه های زمانی مهم را شناسایی کرد و متوجه اهمیت ویژه چرخه ۶۰ ساله شد. وی اظهار داشت: “این بزرگترین و مهمترین چرخه است که هر ۶۰ سال یا در پایان چرخه ۲۰ ساله سوم تکرار می شود. با مراجعه به دوره جنگ از ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۹ اهمیت این امر را مشاهده خواهید کرد. وحشت بعد از سال ۱۸۶۹: همچنین ۶۰ سال بعد – ۱۹۲۱ تا ۱۹۲۹ – که بزرگترین بازار گاوی در تاریخ و بزرگترین وحشت در تاریخ به دنبال آن رخ داد.

این درستی و ارزش این دوره زمانی عالی را اثبات می کند. “گزارش شده است که در نوامبر ۱۹۲۸ ، گان” پیش بینی سالانه سال ۱۹۲۹ “را منتشر کرد که پایان بازار بزرگ گاوی در دهه ۱۹۲۰ در ۳ سپتامبر ۱۹۲۹ و بحران پس از آن را پیش بینی کرد (سقوط در ۲۴ اکتبر) .

چرخه ۹۰ ساله

وی همچنین تأکید زیادی بر چرخه ۹۰ ساله داشت ، که به گفته طرفداران گان ، گان پیش بینی کرد یک بحران مالی بالقوه در سال ۲۰۱۹ اتفاق بیفتد. امسال ۹۰ سال پس از بحران مالی ۱۹۲۹ خواهد بود ، که خود تقریباً ۹۰ سال پس از هراس ۱۸۳۷. و یک دوره چرخه زمانی کوچکتر ، ۱۴۴ ماه ، نیز با ۲۰۱۹ مصادف است با : ۱۴۴ ماه فاصله ماهیانه سال ۲۰۱۹ از سال ۲۰۰۷ (آخرین بحران بزرگ مالی) .

برخی از ایده های کمتر محرمانه گان امروزه معمولاً در ابزارهای تجزیه و تحلیل فنی مانند نرم افزار های معامله و نمودارهای تکنیکال استفاده می شوند. یک مثال متداول ابزار فن گان است که از مجموعه ای از خطوط مورب به نام زاویه های گان تشکیل شده است. این زوایا بر روی نمودار قیمت قرار می گیرند تا سطح بالقوه پشتیبانی و مقاومت را نشان دهند.

یکی از قوی ترین شواهد تقویت کننده شهرت گان به عنوان یک معامله گر اصلی ، ناشی از مقاله ۱۹۰۹ Ticker and Investment Digest توسط Richard D. Wyckoff ، شخصیتی مورد احترام در وال استریت در آن زمان است.

این مقاله شرح عملکرد گان است که توسط یک ناظر مستقل ثبت شده است: “در طول ماه اکتبر ۱۹۰۹ ، در بیست و پنج روز بازار ، ویلیام دلبرت گان با حضور نماینده ما ، دویست و هشتاد و شش معامله در سهام مختلف ، از هر دو طرف بلند و کوتاه بازار انجام داد . از این معاملات دویست و شصت و چهار سود حاصل شد و بیست و دو معامله با ضرر همراه شد. سرمایه ای که وی با آن کار کرد دو برابر شد به طوری که در پایان ماه هزار درصد حاشیه اصلی خود را داشت. “

منتقدان به روایات نقل شده درباره گان

از سوی دیگر ، الکساندر الدر ، در کتاب خود معامله برای زندگی Trading for a Living، در سال ۱۹۹۳ ، دیدگاه بسیار تردید آمیزی را ارائه داد ، که بعداً توسط شک کنندگان درباره روابات درباره گان به عنوان مدرک مورد استفاده قرار گرفت :

 “افراد فرصت طلب متعددی دوره های گان  و  نرم افزار گان  را می فروشند. آنها ادعا می کنند که گان یکی از بهترین معامله گرانی ست که تاکنون زندگی کرده است و املاک ۵۰ میلیون دلاری از خود به جای گذاشته است . من با پسر ویلیام دلبرت گان به نام جان ال گان که تحلیلگر بانک بوستون است مصاحبه کردم.وی به من گفت که پدر مشهور وی نمی توانست از طریق تجارت خانواده اش را تأمین کند اما زندگی خود را با نوشتن و فروش دوره های آموزشی تأمین می کند. هنگامی که ویلیام دلبرت گان در دهه ۱۹۵۰ درگذشت ، املاک وی از جمله خانه وی کمی بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ دلار ارزش داشت. الکساندر الدر همچنین ادعا کرد:افسانه ویلیام دلبرت گان ، غول تجارت ، توسط کسانی که دوره ها و ضماثم دیگر او را به مشتریان ساده لوح می فروشند ، ماندگار شد .”

کلام آخر

در حالی که دامنه دستاوردهای تجاری ویلیام دلبرت گان نامشخص است ، واضح است که میراث Gann ، چه بزرگ نمایی شده باشد و چه بزرگ نمایی نشده باشد ، همچنان مجذوب معامله گران است. همیشه کسانی در بازارهای مالی پیدا می شوند که به دنبال مکانیزمی (یا یک استاد راهنما) برای نظم یافتن در هرج و مرج آشکار حرکت قیمت ها هستند.

برگرفته از وب سایت : investopedia

لینک مطلب : W.D Gann

ایکسیگنال

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*