Xsignal ایکسیگنال ; بررسی و تحلیل بازار سرمایه

پیش بینی افزایش قیمت نفت به ۱۰۰ دلار تا ۵ سال آینده

طبق پیش بینی سرپرست تحقیقات نفت و گاز جی پی مورگان ، کمبود نفت تا ۲۰۲۵ به ۶.۸ میلیون بشکه در روز می رسد و قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار و یا بیشتر افزایش می یابد.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، در شرایطی که بسیاری از بازگشت قیمت نفت به ۵۰ دلار در هر بشکه مطمئن نیستند، یکی از تحلیلگران جی پی مورگان  اعتقاد دارد قیمت نفت نه تنها کاهش ارزش خود از آغاز سال میلادی جاری را جبران می کند، بلکه در آینده تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه افزایش می‌یابد.

کریستیان ملک، سرپرست تحقیقات نفت و گاز جی پی مورگان می گوید:« واقعیت این است که شانس صد دلاری شدن قیمت نفت در این برهه زمانی بالاتر از سه ماه گذشته است».

 دلیل این پیش بینی ساده است: ماهیت دوره ای صنعت نفت. در ماه مارس، قبل از اوج گرفتن همه‌گیری ویروس کرونا ،تحلیلگران جی پی مورگان طی یادداشتی اعلام کردند صنعت نفت در حال ورود به چرخه ای است که قیمت نفت را تا ۲۰۲۵ به ۱۹۰ دلار در هر بشکه می‌رساند. از نظر ملک، این پیش بینی هنوز هم امکان پذیر است.

 این پیش بینی بدون پایه و اساس منطقی انجام نشده است. نحوه عملکرد صنایع دوره‌ای به این شکل است که صنعت در شرایطی که تقاضا بسیار بالاست، مقدار زیادی از یک محصول را تولید می کند. در آخر، عرضه به‌دلایلی از تقاضا پیشی می گیرد. قیمت سقوط می‌کند. صنعت عکس العمل نشان می دهد و تولید و عرضه را محدود می کند تا قیمت افزایش یابد. به این ترتیب، کمبود این محصول به وجود می آید که باعث بالا رفتن قیمت می‌شود. این دوره هر چند سال یکبار تکرار می شود.

 به گفته این تحلیلگر جی پی مورگان، در حال حاضر شرایط به همین منوال است و بازار نفت در ۲۰۲۲ دچار کمبود می‌شود که قیمت نفت را تا ۶۰ دلار در هر بشکه بالا میبرد. به این ترتیب، تولید کنندگان نفت خام بیشتری تولید می کنند. طبق پیش بینی ملک، کمبود نفت تا ۲۰۲۵ به ۶.۸ میلیون بشکه در روز می رسد. بنابراین قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار و یا بیشتر افزایش می یابد.

ملک گفت:« کمبود نفت کار خود را خواهد کرد، یعنی قیمت نفت اوج می‌گیرد. شاید این افزایش قیمت ادامه دار نباشد ولی مطمئناً نفت به این سطح از قیمت می رسد».

منبع : خبرگزاری تسنیم

ایکسیگنال

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها